Native Advertesing Nedir?

Türkçeye doğal reklam olarak çevirilen kavram, dijital pazarlamada son yıllarda etkinliğini ve popülerliğini artırmaktadır.

Doğal Reklam denilince, akla kendiliğinden olan, bir neden sonuç ilişkisi içerisinde toplumsala ait olanın doğal etkileşimleri neticesinde gerçekleşen bir tanınma/tanıtma süreci geliyor. Ancak, doğal reklam bu demek değil.

Doğal reklam, pazarlanacak ürün ile reklamın verileceği pazarlama kanalının arasındaki bağıntının bütünleşikliğidir. Yani, reklam verdiğiniz ürün, verdiğiniz sitenin içeriği ile alakalıdır ve sanki bir reklam değil de sitenin bir içeriği gibi görünür. Böylece, sitenin ziyaretçileri hem suni bir pazarlama sürecinin içine dahil edilmez hem de alakalı oldukları bir konuda içerik zenginliği ve başka kanallara/ürünlere ulaşma kapasitesi ile kazanım elde ederler. Bu da, hem pazarlama kanalının(sitenin) hem de ürünü pazarlayan markanın güvenirliğini artırır. Yani, hedefi tam on ikiden vurma olasılığınızı artırırsınız.Kod adı: RobinHood Archery

Native advertising kavramına biraz daha bakalım;

1789 Fransız İhtilali

Aklıma ilk olarak Aydınlanma Çağı ile başlayan Fransız İhtilali ile devam eden rasyonalizasyon hareketleri geldi. Bilimde, sanatta, eğitimde,… ortaya çıkan “alanında uzmanlaşma” kavramı, yani ‘specialization’ hareketi ile bütünleşik dalların mikro alanlara bölünerek; kalitesinin ve derinliğinin artması olayı. Çünkü, doğal reklamcılıkta, reklamı sadece ürünün ait olduğu alanla ilgilenen bir kitleye tanıtırsınız. Örneğin, spor malzemeleri ile alakalı bir sitede, bir spor etkinliğinin reklamını veya ürününün reklamını yaparsınız ve böylece o sitenin ziyaretçileri isteyerek ve bilinçli bir şekilde ürününüzün reklamını inceler. Yani, reklam verdiğiniz pazarlama kanallarını, hedef kitleyi ve pazarlama kanalının içeriklerini baz alarak; kullandığınız pazarlama kanallarını daraltır/özelleştirirsiniz.

Native Advertising, dijital pazarlamanın hedef odaklılıkta bir verim artırma stratejisidir.What’s That

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s